Nedelja, 11. jun 2016. u 19.00h
Kulturni centar Zrenjanin, Zrenjanin
Ciklus ANTIFAŠISTIČKI BIOSKOP – projekcija filmskih inserata sa diskusijom
Muzika je veština i umetnička praksa koja je moćni saputnik svakodnevnog života, pa samim tim i politike. Iskoristiti muziku u sopstvene svrhe, kao mobilizacijsku i emotivnu platformu jedna je od najčešćih strategija moćnika, vladara i država. I tirani su imali svoju muziku i tirani su voleli neku muziku: da li ih to čini ljudskijima, manje strašnima, da li to što su pevali umanjuje zlo?
Ova pitanja okupiraju razmatranja, ali i često nepoverljiv i težak odnos muzike i politike od antičkih vremena do danas. Fašizam i nacizam XX veka, a vidimo i sve jači i snažniji neonacistički poriv savremenog društva, doneli su nov presek stanja muzike i (destruktivnog) političkog i društvenog delovanja.
U filmskoj umetnosti, neuralgična tačka XX veka – Drugi svetski rat, holokaust i ratna stradanja – su više ili manje diskretno dobijali svoju muzičku pratnju ili akcenat. Ipak, neke od najupečatljivih scena poput one iz filma Kabare „Tomorrow belongs to me“ itekako dobro „hvataju“ ambivalentni, promenljivi i komplikovani odnos između muzičke i političke komunikativnosti. Otpori su dvostruki – spram aproprijacije melodije i spram mogućnosti potpune kontrole emotivnog učinka muzičke poruke. Mogućnost prerade, razmišljanja, pa što da ne i izdaje, procepa između privatnog-javnog, pojavljuju se u ovim reprezentativnim, simboličkim i senzornim režimima filma i muzičke prakse.
Prikazaćemo neke važne odlomke, uz javni poziv publici da zajedno diskutujemo i mislimo na koji način se muzika odaziva pozivu totalitarne uravnilovke i arbitrarnom nasilju spram drugačijeg drugog.
Program pripremila: Ksenija Stevanović
Događaj je deo projekta Škola antifašizma, Saveza antifašista Srbije koji je podržan od strane Fondacije za otvoreno društvo Srbija.