Edukacija o fašizmu na mestima okupatorsko-kolaborantskog terora

Datum: 
30.08.17

Na fotografiji: Streljanje civila u Jajincima 1941. (Izvor: Wikipedia)
 

Četvrtak, 31. avgust, 12h, Muzej Banjičkog logora, 14h Topovske šupe, 16h Spomen park Jajinci

EDUKACIJA O FAŠIZMU NA MESTIMA OKUPATORSKOG I KOLABORANTSKOG TERORA: TOPOVSKE ŠUPE, BANJICA, JAJINCI 

Stručna vođenja i diskusije.

Pozivamo sve zainteresovane na obilazak, stručna vođenja i diskusije na mestima okupatorskog i kolaborantskog terora u Beogradu tokom Drugog svetskog rata. Opšti cilj ove zajedničke posete je upoznavanje sa aktuelnim pristupima i praksama obrazovanja o istorijskom fašizmu na ovim memorijalnim lokacijama. Stručna vođenja počinjemo u Muzeju Banjičkog logora, radi podsećanja na sistem terora i žrtve okupatorske i kolaborantske politike i upoznavanja sa kapacitetima i konceptima obrazovne funkcije ovakvih institucija u kontekstu intenzivne promene oficijelnih narativa o istoriji Drugog svetskog rata na jugoslovenskim prostorima. Na lokaciji Topovskih šupa će se nakon vođenja diskutovati o aktuelnom stanju, statusu i budućoj nameni ovog istorijskog mesta, koje bi po kriterijumima nadležnih institucija trebalo da postane zaštićeni spomenik kulture a po planu kompanije Delta – plac za izgradnju tržnog centra. Nakon toga posetićemo Spomen park Jajinci gde ćemo osim rekapitulacije istorijskih znanja o ovom najvećem masovnom stratišu i grobnici tokom Drugog svetskog rata na teritoriji Srbije, diskutovati o politikama i praksama memorijalizacije u vremenu pojave, institucionalne afirmacije a često i dominacije nenaučne revizije istorije Drugog svetskog rata na post-jugoslovenskom ali i širem evropskom prostoru.

Vodiči će biti istoričar Milovan Pisari iz Centra za istraživanje i edukaciju o Holokaustu , istoričar Darko Ćirić, viši kustos Muzeja grada Beograda i autor stalne postavke u Muzeju Banjičkog logora i sociološkinja Marijana Stojčić, aktivistkinja Saveza antifašista i istraživačica na programu Holandskog instituta za kulturnu analizu: “Dealing with the Past: Narrative, Memory and Social Representations of Historical Trauma” (u nezvaničnom prevodu: „Odnos prema prošlosti: narativ, pamćenje i društvena reprezentacija istorijske traume“).

Pored istorijske faktografije, prošlih i aktuelnih memorijalnih politika i praksi, diskutovaće se i o tome ko se, kako i zašto danas javno seća žrtava Drugog svetskog rata, da li se organizovano dolazi na ove lokacije radi edukacije o istorijskom fašizmu, koje mere zaštite su preduzete ili se preduzimaju. Za sve lokacije zajednička je i tema sa čime se i kako u današnjem političkom i kulturnom kontekstu suočavaju posetioci i posetiteljke ovih mesta sećanja nakon što je došlo do institucionalne, legislativne i vrednosne prerade antifašističke istorije i tradicije socijalističke Srbije i socijalističke Jugoslavije.

Ovo je druga aktivnost jednogodišnjeg projekta Kulturnog centra Rex „FAŠIZAM, MUZEALIZACIJA I EDUKACIJA DANAS“, u okviru kojeg nastavljamo diskusije, istraživanja i publikovanja koja su, verujemo, doprinela boljem poznavanju i razumevanju nekih važnih tema i problema savremenog kulturnog i političkog života.

Organizacija i produkcija: Kulturni centar Rex / Fond B92

Projekat se realizuje uz podršku Fondacije za otvoreno društvo Srbija.